Akort yapma (bağlama, cümbüş, keman, gitar akordu)

Bağlama, gitar, keman veya herhangi bir enstrüman akordu için bilgisayarınıza Windows için APTuner programını veya Mac (OSx) için Fine Chromatic Tuner indirip kurunuz.

Programı açtığınızda karşınıza çıkacak pencerenin bir çok yerinde gördüğünüz a-b-c-d-e-f-g harfleri batı müziği sisteminde notaları simgelemektedir. Bunlar sırasıyla şöyle tekabül gelir; A = La , B = Si , C = Do , D = Re , E = Mi , F = Fa , G = Sol . Sol orta tarafta gördüğünüz Presets menüsündeki kısımlar akord düzenleri temsil eder. Standart bir akord yaparken burayla işiniz olmiyacaktır.

Ana ekranaki ivmeli ibre yakalamak istediğiniz notaya uzaklığınızı belli eder. Yani Mi (E) teline vururken alttaki ibreye göre ne kadar sıkmanızı ya da gevşetmenizi az çok tahmin edebilirsiniz.

Veya sesinizle programı test edebilirsiniz! Notaları söyleyerek ibreyi ve notayı istediğiniz değere getirmeye çalışın. Mesela La sesi vererek ” A ” ibre değerini en ortaya getirmeye çalışınız. Fakat ilk verdiğiniz La sesi çok farklı nota değerleri ortaya çıkarabilir. Yani siz La verirken ekranda Do (C) , Si (B) gibi farklı notalar görebilirsiniz. Bu durumda sesinizin tonunu değiştirmek zorundasınız.

Gitar Akordu

Herhangi bir enstrümanı akord etmek için ilk önce o aletin akord düzenini bilmeniz gerekir. Mesela gitar için akord düzeni en kalın telden en inceye doğru sırasıyla Mi (E) , La (A) , Re (D) , Sol (G) , B (Si) , Mi (E) düzenindedir.

Gitar sapında boş tellerin karşılık geldiği notalar.

Gitarınızı akord etmek için en kalın telden başlayarak mikrofona tını vermeye başlayın. Gitarda en kalın tel, E (Mi) ‘ye vurmaya başladığınızda ibrenin oynadığını göreceksiniz. E (Mi) telinin kulağını alttaki ibreye bakarak gevşetin ya da sıkın. Eğer alttaki ibre istediğiniz notanın solunda kalmışsa sıkmanız , sağında kalmışsa gevşetmeniz gerekir. İstediğiniz notayı sağdaki büyük ekranda yakalayınca ince ayara başlayabilirsiniz. Eğer gitarınızın en kalın teline vurduğunuzda ekranda E (Mi) notası görüyorsanız kulağı sıkarak ya da gevşeterek ibreyi 0 derecesine en yakın hale getirmeye çalışın. Ama tam olarak 0 olması mümkün değil. Çünkü tele vurduğunuzda tını kalınlaşıp inceleşebilir. Gitarda +5 ile -5 dereceleri arası ayar diğer tellerle uyum gösterebilir. Yani tam olarak 0 yapmak için fazla uğraşmanıza gerek yok.Bütün telleri bu şekilde akord ettikten sonra bir defa daha kalın telden başlayarak akordunuzu kontrol ediniz. Çünkü büyük ihtimalle bozulmuş olacaktır. Yine bu şekilde bir kez daha akord ettiğinizde gitarınız akord olmuş olacaktır.

Peki ya diğer enstrümanlar…?

Aşağıda birçok enstrümanın akord düzeni mevcut. Yine aynı metodları izleyerek herhangi bir aleti akord edebilirsiniz.

Kısa Sap (Çöğür) Bağlama Akordu

Sırasıyla La karar için bağlama akordunu aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:

1.tel : Re

2.tel : Sol

3.tel: La

Uzun Sap Bağlama Akordu

Alt telden başlayarak, uzun sap bağlama akordunu aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:

1.TEL =LA
2.TEL =RE
3.TEL =SOL

Ud Akordu

Alt telden başlayarak, ud akordunu aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:

1.TEL =SOL
2.TEL =RE
3.TEL =LA
4.TEL =Mİ
5.TEL =Sİ
6.TEL =FA#

Cümbüş Akordu

Alt telden başlayarak, uzun sap bağlama akordunu aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:
1.TEL =DO
2.TEL =SOL
3.TEL =RE
4.TEL =LA
5.TEL =Mİ
6.TEL =Sİ

Keman Akordu (Batı’ya göre)

Alt telden başlayarak, keman akordunu aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:

1.TEL =Mİ
2.TEL =LA
3.TEL =RE
4.TEL =SOL

Keman Akordu (TSM’ye göre)

Alt telden başlayarak, keman akordunu TSM’ye göre aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:

1.TEL =LA
2.TEL =RE
3.TEL = SOL
4.TEL = DO

Kemençe akordu:

Alt telden başlayarak, kemençe akordunu aşağıdaki notalara göre yapabilirsiniz:

1.TEL =Mİ
2.TEL =LA
3.TEL =RE

 

Unutmayınız;

A = La , B = Si , C = Do , D = Re , E = Mi , F = Fa , G = Sol
Not: Bu akord etme biçimi eğitim amaçlıdır. Mükemmel tınıyı yakalamanız enstrümanın sap uzunluğu, tel kalınlığı ve benzeri gibi teknik bilgilerle ancak mümkün olabilir. Buradaki akord etme biçimi profesyonel amaçlara uymayabilir.